Ňema to chibu

Autor: Roland Habara | 15.9.2012 o 14:31 | (upravené 15.9.2012 o 15:56) Karma článku: 7,87 | Prečítané:  489x

V časoch, keď som ešte pravidelne sledoval večerné správy na našej najsledovanejšej televíznej žumpe a páchal tak najväčšie zverstvo na svojej osobe, akým je zaoberanie sa problémami 7 miliárd iných ľudí, som sa popri všetkých tých cielene selektovaných negatívnych správach z dôvodu ochrany zvyškov vlastnej psychiky bavil titulkami k jednotlivým reportážam. Presnejšie, bavil som sa gramatickými chybami. Snáď neboli správy, v ktorých by boli všetky titulky v poriadku. Jeden deň to bol preklep, druhý deň zasa chýbajúca litera, na tretí deň klasická chyba v adjektíve množného čisla mužského rodu. Pravidelne som sa usmieval nad úrovňou jazykovedných znalostí exekútorov titulkov a neskôr aj nad úrovňou manažmentu, ktorý dopustí donebavolajúcu absenciu profesionality deň čo deň.

Tí, ktorí čakáte teraz paľbu kritiku na adresu televízie, ostanete sklamaní - možno sa raz znížim k tomu, aby som vyjadril názor na tú zmes arogancie, primitivizmu a slaboduchosti, ale dnes to nebude.

Dnes to bude o našom jazyku, o našej ľúbozvučnej reči a nadpis aj predohru som zvolil zo strategických dôvodov.

To, čo zažívame, to by som nazval doba chatová. Pozor, nehovorím o chate niekde v lese, aj keď pobyt na niektorých ostane v živej pamäti dodnes a po niektorých neostane nič, len chaotická zmes obrazov so závanom promile v hornej časti stupnice. Použil som slovo chat, z anglického chat. Chatujeme deň čo deň, prostredníctvom sms, Pokecu, Facebooku a ďalších prostriedkov masového ničenia hovoreného slova.

Nie, nejdem nariekať nad úbytkom komunikácie z očí do očí, tej je stále dosť a nemám ten pocit, ako niektorí paranoidní sociológovia, či psychológovia, že ubúda priameho kontaktu a priamej reči. Skôr som zástancom synergického efektu - tam kde je jeden prvok (v tomto prípade komunikácia), podporovaný rôznymi kanálmi, dochádza k jeho hromadeniu. Svoje by určite vedeli povedať manažéri operatívy, ktorí sa denne musia prelúskať desiatkami emailov od všetkých zbytočných ľudí so zbytočnými požiadavkami, sediacich v kožených kreslách na klimatizovaných centrálach veľkých nadnárodných spoločností :)

Tam, kde iní vidia problémy, ohrozenia, devastáciu a ďalšie pohromy, tam ja vidím príležitosť.

Priestor - väčšina chatovej komunikácie sa odohráva medzi úzkymi mantinelmi a kladie zvýšené nároky na hustotu informácii, to má vplyv na výber slov, syntax, sémantiku, vyžaduje od pisateľa zvýšené úsilie v oblasti logiky, pamäte, kreativity. Je to taký jazykovedný prirodzený výber. Čím menší priestor na reakciu, tým vyššie úsilie na zhutnenie informácie. Čím väčší tlak na podmienky, tým kvalitnejší produkt, ktorý autorovi zväčšuje šance na reprodukciu - a to nielen pokračovanie písania, ale aj napríklad pokus o pokračovanie rodu (to v prípade, že sa komunikácia odohráva na jednom z chatov, kde sa pod pláštikom komunikácie ukrýva obvykle rovno spodné prádlo telesnej interakcie)

Priestor je kľúč. A vždy bol - veľké sťahovania národov neboli ničím iným ako dobrovoľným alebo vynúteným hľadaním priestoru. Na chate sa priestor nemení, obvykle je obmedzený infraštruktúrou webu alebo chuťou pisateľa. Priestor je príležitosť, ako byť lepší, kreatívnejší, ako zapojiť fantáziu, pamäť, rozumové a emočné schopnosti.

Ruka v ruke s priestorom ide rodný jazyk. Je to prostriedok komunikácie, bazálny a nenahraditeľný.

Rodný jazyk je prostriedkom osobného rozvoja. Nezmyselný výrok? Vôbec nie. Ten, kto sa dokáže hrať so slovami, s metaforami, pojmami, dojmami, kto sa dokáže baviť pri stavbe viet, nachádzať druhotné významy slov, ten, kto považuje akúkoľvek vetu spoludiskutujúceho za výzvu, ten nachádza úplne nový svet, kde slová sú nástrojmi na budovanie vlastnej spokojnosti. Každý, komu sa niekedy podarila vtipná, či úderná replika mi dá iste za pravdu - po jej vyslovení, či napísaní sa dostaví blažený pocit, nie nepodobný rozkoši a pocit zadosťučinenia - dokázal som to, dokázal som zareagovať vtipne, elegantne a s humorom. Chaty túto možnosť práce na sebe ešte viac posilňujú - okrem obmedzeného priestoru ešte možnosťou oddychového času pred odpísaním, počas ktorého sa dá stihnúť okrem WC, či prežehnania sa, aj napríklad vyhľadanie adekvátnych informácií na webe, či aspoň gramatických zákonitostí, to v prípade ak na druhom konci spojenia sedí človek, ktorý si z neznámych dôvodov potrpí na úroveň prejavu a nezriedka to považuje za zásadnú podmienku pre návštevu interných priestorov vlastnej spálne:)

Využite priestor, kde píšete, najlepšie ako viete. Využite statusy, komenty, blogy, rýchle pošty. Hrajte sa so slovami, vetami, súvetiami. Dajte si za cieľ, byť originálnymi. Nie kvôli potenciálnym návštevám vyššie spomínaných spální, ale len tak, kvôli sebe a svojim pocitom, z dobre vykonanej práce. Buďte spisovateľmi, ktorí v rodnom jazyku chvália seba, svoju rodnú zem a rastú spolu s nimi. Každým svojim prejavom tvoríte, tvorte aj písomným prejavom. Utvorte svoj svet takým, akým ho chcete - aspoň slovami. Fyzická manifestácia prichádza neskôr ...

Jeden môj obľúbený autor hovorí, že písanie je jeden z mála spôsobov, ako si zábavu užiť sám. (Túto udičku ponechám bez pokračovania, len napoviem, že ďalšou vetou by mohlo byť protirečenie, že existuje niečo oveľa zábavnejšie, k čomu treba len zdravé ruky, a robí to každý a kto nerobí, ten klame :) Bavte sa písaním moji milí, ňema to chibu ... :)

PS: kto nájde chibu, nech ma kontaktuje na FB :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?