Meditácia vám zmení život

Autor: Roland Habara | 23.9.2014 o 8:00 | (upravené 24.9.2014 o 10:43) Karma článku: 7,41 | Prečítané:  763x

Už aj jútub je preplnený videami, ktoré majú človeka priviesť k osvieteniu alebo aspoň k jeho menej vychytenému príbuznému – zjednoteniu s Jednotou. Nemyslím tým známy obchodný reťazec povestný svojím pôvabným rustikálnym marketingom, ale Jednotu ako Univerzum, Boha, či inú entitu, v závislosti od aktuálnej viery alebo obsahu kanabinoidov v krvi. Stačí si do vyhľadávania zadať „meditation“ a vysype sa na vás toľko videí, ako zvukov v lunaparku vyššej akustickej kategórie, ktorému bola umožnená existencia len z dôvodu sponzorovanej nedoslýchavosti hlavného okresného hygienika.

Okrem videí s peknými obrázkami a tónmi, najčastejšie pripomínajúcimi tvorbu pravidelného konzumenta zakázaných byliniek, či húb, nájdete medzi nimi dokonca aj videá s riadenou meditáciou.

Som nevedel, že také niečo, ako meditácia, sa dá dokonca aj riadiť. Asi to bude niečo na spôsob riadenej strely jútub-kranio, ktorej jediným cieľom je poslať vás do večných lovíšť a keby to náhodou nevyšlo, tak bude náhradným cieľom nirvána.

Meditácia, rovnako ako ostatné subžánre súčasnej ezoterickej scény, podlieha módnym trendom a tvrdému marketingu. Veľa tzv. duchovných učiteľov, či vodcov, používa meditáciu ako metódu, ako k sebe pripútať pozornosť a zabezpečiť si v prvom kroku dostatok publika a v tom druhom, nejaký ten groš na mercedes.

Pomaly, ale isto sa stávate obeťami presvedčenia, že na meditáciu treba návod alebo niekoho, kto má jediný zaručený recept, ako vlastne funguje. Takisto podprahovo dostávate informáciu, že meditácia má nejaký CIEĽ. Napríklad priviesť meditujúceho do stavu blaženosti, nie nepodobnej stavu po požití vyššie spomenutých látok, alebo umožniť mu oddeliť sa od tela a lietať vo sférach, kam nedosiahne ani daňový úrad.

Existujú dokonca meditácie za celosvetový mier alebo zlepšenie finančného stavu, pričom tá prvá aktivita pramení zrejme z falošného altruizmu majúceho základ v neschopnosti pasovať sa s vlastným životom a tá druhá z presvedčenia, že Boh nerobí nič iné, iba plní pochabé priania ľudí veriacich, že externá sila zmení ich život.

Nuž, čomu veríš, to sa ti stane. Osudným :)

Meditácia je jedna z tých aktivít, ktorá NEMÁ PRAVIDLÁ. Ak vás niekto bude presviedčať o opaku, tak buď vedome klame alebo vo svojej nevedomosti je vašim tvrdým učiteľom a pomáha vám zbaviť sa zodpovednosti za vlastné rozhodovanie. Anglicky sa to povie „empowerment“ a aj keď nie som slepým fanúšikom všetkého importovaného, s týmto slovom a náplňou, ktoré ukrýva, sa stotožňujem. (Takisto sa stotožňujem aj s toffee milkou, keby to niekoho zaujímalo a rozhodol sa ma úplne nezištne obdarovať)

Ak niečo nemá pravidlá, je to veľmi vhodný prostriedok pre každého, pretože neposkytuje žiadne obmedzenia. Jediné obmedzenia sú obvykle aj tak tie v našej vlastnej hlave. Jednému vyhovuje klasický posed s rukami v lone, inému ležanie na chrbte a ďalší verí tomu, že musí mať najprv zrovnané čakry, inak ho hinduistický panteón ukrižuje a zabezpečí, aby sa v ďalšom živote reinkarnoval ako nižší zdravotnícky personál.

Čo sa týka samotného priebehu, ten je ešte slobodnejší, nakoľko ľudská anatómia predsa len kladie sem tam odpor a nedovolí vám napríklad meditovať na dvoch miestach súčasne. Jedine, že ste obeťou úkladného ukončenia života sprostredkovaného dobre nabrúsenou katanou, ktorá ma na tom menej ostrom konci bezcitnú tvár.

Ak vám vyhovuje, pustite si hudbu. Môže byť aj meditačná, ale nie je to podmienka. Občas si pustím dobrý death alebo trash metal a chvíľami sa veru dostávam pomaly až do vytrženia a to najmä vo vtedy, keď gitarové rífy začnú popierať fyziologické možnosti gitaristu.

Alebo si otvorte okno a načúvajte. Nehodnoťte, len načúvajte. Zvuky, to sú len také isté súčiastky reality, akou ste aj vy. Zvuky majú za úlohu znieť, vy máte za úlohu ...žiť.

Byť. Tu a teraz. Tak najlepšie ako len viete. Alebo len tak, ako v danej chvíli viete.

Pretože meditácia nie je cesta, je to stav bytia. Je to len BYŤ, byť priamym účastníkom a pozorovať. Svoje dýchanie, brechot susedovho psa alebo sóla Hansena a Weikatha. Meditovať môžete a aj meditujete kdekoľvek. Len ste občas viac a niekedy menej vedomí.

Takže pre mňa meditácia znamená život. V jeho rôznych podobách, od pobytu na lôžku ne-snažiac sa dosiahnuť nirvánu, až po štvrtú sériu drepov, kde ochranné okruhy odpájajú mozog, lebo všetku energiu spotrebujú nohy. Ak vám vyhovuje, pokojne navštívte skupinovú meditáciu, aj toto je jedna forma oslavy Najvyššieho.

Neverte nikomu, ani mne. Hľadajte svoj spôsob meditovania a obvykle ho nájdete až keď .. prestanete hľadať. Pretože tam, kde je hľadanie, tam je potreba a kde je potreba, tam je deficit a kde je deficit .. tam je ilúzia prázdneho miesta, ktoré treba zaplniť. Keď sa ilúzie rozplynú, nastáva meditácia.

Meditatio ergo sum.

Latinčinári odpustia :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?