Ako sa zbaviť bolestí chrbtice

Autor: Roland Habara | 29.9.2014 o 8:00 | Karma článku: 7,88 | Prečítané:  2263x

Možno by som mal napísať – stačí prísť ku mne a máte po starostiach. Ale nebola by to celkom pravda a navyše, nerád by som vás obral o radosť zo sebazdokonaľovania a vzrušenie z hľadania vlastnej cesty. Roky som si pri svojich problémoch s chrbticou (spondylolistéza, skolióza, Scheuermann, Schmorlove uzly, protrúzie platničiek, ...) myslel, že je riešením návšteva u šikovného terapeuta a je po problémoch. 

Raz mi z ničoho nič vybehli 3 platničky a jeden stavec,  a to som ležal na gauči a pozeral tv. Bolesť neopísateľná, nedalo sa chodiť, stáť, ležať, reval som ako ranené zviera. Kamarát ma vzal k známemu a ten ma za polhodinu postavil na nohy. (Mimochodom, vtedy som si povedal, že sa to tiež naučím - stalo sa a dnes pomáham ja). A vtedy som si myslel, že môj problém je vyriešený.

Ani zďaleka.

Áno, pomohlo mi to, ale svojím ďalším spôsobom života, čiže brutálnou životosprávou, stresujúcou prácou a najmä ničnerobením som sa postupne prepracoval až do stavu, ktorý sa bežne operuje. Nakoniec som aj ja musel uznať, že zbaviť sa bolestí chrbtice si vyžaduje:

  • Pochopiť, čo vám chrbtica bolesťou oznamuje. Napríklad: krk – máš toho veľa na krku, najmä cudzích starostí, driek – nesieš veľa na bedrách, hrudná chrbtica – trápiš sa vecami, ktoré nevieš zmeniť, a pod.. Uvedený zoznam je len ukážkou a tých možností a prípadov je rovnako veľa, ako ľudí a ich trápení, ale na ilustráciu snáď postačí.
  • Nájsť šikovného terapeuta, ktorý vám uľaví od bolestí aspoň dočasne (to v prípade menšieho rozsahu problémov) a vy dostanete šancu s vašim telom urobiť to, čo potrebuje, čiže ...
  • Cvičiť – conditio sine qua non celého procesu. Pretože bolesti chrbtice obvykle poukazujú na atrofované svalstvo, prípadne svalové disharmónie a cvičenie je aktivita, ktorá posilňuje svalstvo a okrem toho výrazným spôsobom „čistí“ psychiku, takže cvičenie transformuje aj proces somatizácie a ma reverzibilné účinky.
  • Cvičiť pravidelne – jedine opakovanými a pravidelnými aktivitami dochádza k spevňovaniu a rastu svalovej hmoty a, povedané zjednodušene, svaly (šľachy, úpony, fascie,..) sú to, čo drží kostru.
  • Cvičiť cviky zamerané na posilnenie posturálneho svalstva a najmä hlbokých svalov telesného jadra (platí hlavne pre tých, ktorí majú problémy s driekom). Na youtube ich nájdete napríklad pod kľúčovým slovom „core training“.
  • Cvičiť cviky na uvoľnenie – nájdete ich na youtube celé haldy, ako kľúčové slová je možné použiť „stretching“ alebo „spinal exercises“.
  • Zmeniť životosprávu – to ide ruka v ruke s cvičením, pretože makať ako otrok jednoducho nestačí, telo potrebuje živiny. Ja sa s úspechom držím stravovacieho modelu „rýchle cukry doobeda/pomalé cukry a bielkoviny na obed/bielkoviny poobede“ (Nie je tu priestor na podrobný popis, niekedy možno popíšem detailne v samostatnom článku).
  • Čistiť si hlavu – tým nemyslím šampónom. Keďže zdravotné problémy sú výsledkom somatizácie problémov na psychickej rovine, je nutné pracovať aj tu, na vlastnej psychike. To, ako reagujete na problémy, situácie, ľudí ... to vám vaše telo jednoducho zhmotní v podobe rôznych zdravotných komplikácií. Od alergií až po bolesti chrbtice.
  • Pravidelne si zájsť k svojmu terapeutovi na odblokovanie, masáž, či inú alternatívnu terapiu. Pretože ani najlepšia životospráva a cvičenie vám nezaručí bezproblémový život. A v prípadoch súvisiacich s chrbticou je prevencia stokrát lacnejšia, ako riešenie už vypuknutého konfliktu. Nehovoriac o tom, že žijete bez bolestí a môžete sa naplno venovať cvičeniu a životospráve.
  • Relaxovať – život, je to predovšetkým harmónia, rovnováha medzi povinnosťami a potrebami. Oddych v prírode, pri dobrej knihe, filme, či len tak na prechádzke je niečo, čo za vás nikto neurobí, ani ten najšikovnejší terapeut nie.
  • Trpezlivosť – ak sa humpľujete a zanedbávate roky, tak náprava tiež nepríde po dvoch dňoch. Obvykle to trvá týždne až mesiace, ale ide to, verte mi. Len vydržať, nevzdávať sa a keď vás zdravotný problém vyhodí pomyselnými dverami z vášho domu spokojnosti, vlezte dnu pokojne aj komínom.
  • Prestať veriť nezmyslom, že predražené matrace, tabletky, výťažky z amazonských rastlín a ďalšie zaručené „recepty“ niečo vyriešia. Akurát tak stav vášho konta.

Zbaviť sa bolestí chrbtice je veľmi jednoduché, ide to doslova lusknutím prstov. Každú sekundu vášho života je čas na zmenu, ktorá vás privedie k spokojnosti. Ak niekto tvrdí, že napríklad na cvičenie nemá čas, tak to znamená, že nemá napríklad 2 minúty ráno alebo večer na 30 hyperextenzií doma na vlastnej podlahe ...

Kto chce, hľadá cestu. Kto nechce, hľadá výhovorky.

Na diskusné príspevky nereagujem, odpisujem na webe dostupných emailových, fb a telefonických kontaktoch, ďakujem za pochopenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?