Biznis s ezoterikou

Autor: Roland Habara | 17.10.2014 o 8:00 | Karma článku: 8,37 | Prečítané:  2356x

Ľudia majú jednu milú tendenciu alebo nazvime to schopnosť. Dokážu transformovať všetky veľké idey, komunizmom počnúc a povedzme kresťanstvom končiac. Pôvodne sa mi namiesto slova transformovať natískalo slovo podobného významu, ale oveľa expresívnejšej kategórie patriacej do žargónu tej časti populácie, ktorá si za nosný biznis vybrala špecifické služby, eufemisticky povedané honorovanú rozkoš.

To si tak vezmeme jednu ideu, rozpracujeme ju, dodáme jej patričný pátos, patinu a zabalíme ju do vznešenej rétoriky, kde sa to len hemží argotom, ten dodá celku trochu tajomnosti a výnimočnosti a potom čo moji drahí veriaci? No potom ju predsa speňažíme. Ako ste si iste všimli, všetky veľké idey postihol rovnaký osud – na počiatku bolo napríklad slovo a na konci je (adekvátne počiatku) napríklad banka. A banka, to sú peniaze, peniaze sú moc a čo je moc .. to je moc.

Ani ezoterike sa nevyhol podobný osud. Napokon, je to veľká idea, ako každá iná. Ezoterika, z gréckeho slova ἐσωτερικός [esōterikos] (vo vnútri), je celý súbor náuk a učení a pôvodne bola určená len pre zasvätených. Dnes je dostupná prostredníctvom internetu a rôznych ezoterických figúriek prakticky každému. To samozrejme nie je na škodu veci, napokon viac hláv, viac rozumu, aj keď v mnohých prípadoch platí, že viac účastníkov na seminári, viac peňazí na pobyty na skromné sídla na Bahamách, či dvojmesačné pobyty na ostrove Bali, ktorý je prirodzene mystický, veď sa stačí len pozrieť na fotky a obtrie sa o vás osvietenie o svietivosti niekoľkých kandel.

A tak sa z pôvodného učenia, ktorého v rôznych náukách bolo cieľom poznať sám seba, svoju dušu, prežiť ten intímny objavný proces spoznávania vnútorného vesmíru a tým spoznávania okolitého sveta (v hermetizme je to ono populárne „ako hore, tak dole“) stala res publica so všetkými dôsledkami, ktoré pranie špinavej bielizne na verejnosti prináša.

Ľudia si prečítajú knihu od Erica Pearla a už si myslia, že sú liečitelia. To, že si pán Pearl prešiel rokmi praxe a kniha je vyústením jeho práce na sebe, introspekcie a možno aj daru od Veľkého komika sa už akosi prehliada. Každý však vidí, že Eric je macher, Eric to dal, dnes je z neho milionár, tak idem k nemu na seminár za stovky eur a to zo mňa urobí minimálne liečiteľa, ale najlepšie rovnako situovaného boháča a ktovie, možno sa raz s Ericom na tom Bali zídeme pri šálke čaju a budeme sa hádať o to, kto má lepšiu plastiku. Medzi nami, amíci sú neskutočne dobrí v marketingu a dokážu speňažiť čokoľvek, aj samotné peniaze napríklad, ich FED je v tomto skutočným majstrom.

Ďalší naivní ľudia absolvujú víkendový kurz reiki, najlepšie u duchovného guru, ktorého vážnosť je priamo úmerná počtu certifikátov v cudzom jazyku, pre ktoré má na webe vyhradenú minimálne jednu podstránku a majú takto nenápadne verifikovať jeho odbornosť. Alebo si prečítajú knihu o zhmotňovaní a potom chodia svetom v očakávaní zázraku. Poznáte ich podľa toho, že sa takmer paranoidne rozhliadajú okolo seba pre prípad, že by sa zázrak zhmotnenia udial mimo ich zorné pole, tak aby oň pre istotu neprišli.

Všetci títo naivní konzumenti sú obeťami vlastnej pochabej snahy oklamať zákonitosti prírody. Evolúcia vedomia si vyžaduje v prvom rade čas a v rade druhom, aby bol naplnený štúdiom, poznávaním, starostlivým bádaním a, ako hovorí biblia, vedie úzkou cestou. Doširoka otvorené brány tvrdiace, že vám sprostredkujú unikátne poznanie sú len chimérou, blufom, pascou na dôverčivých, ktorí v honbe za rýchlym zmúdrením obetujú aj životné úspory.

Pritom môžu „vzdelanie“ získať postupne, životom, alebo za pár eur v miestnej knižnici, prípadne na webe, kde je dnes už toľko verejných informácií, že z celej ezoteriky sa dávno stala skôr exoterika.

Aby bolo jasné, nie som proti seminárom, ani proti knihám, sám som z kníh získal podstatnú časť vedomostí. Ale to najdôležitejšie, tú esenciu vlastného života, tú každý objaví a rozpletie iba v sebe a keď prenikne k svojej podstate, k pochopeniu toho, kým je, pochopí aj svet a uvedomí si, že extrémne chovanie (napríklad v sebavzdelávaní) vedie k extrémnym, t.j. dlhodobo neudržateľným výsledkom.

A namiesto energetického náramku alebo mandaly si radšej kúpte kvalitnú čokoládu. Má síce viac kalórií, ale aspoň na ňu nebudete tupo zízať v očakávaní zázraku. Kvalitná čokoláda dokázateľne prospieva zdraviu a ušetrí vám kopu peňazí, ktoré sa dajú využiť oveľa účelnejšie – napríklad na štúdium a fitko. Mimochodom, pri fyzickej námahe dochádza k uvoľňovaniu takého množstva telu vlastných drog, že keby ich držba bola trestná, polovica národa naplňuje skutkovú podstatu trestného činu podľa § 171 až 173 Trestného zákona.

Od pochopenia súvislostí už je krátka cesta k životu nie nepodobnému životu zenového mnícha, ktorý s potuteľným úsmevom na tvári deň za dňom ´ zametá dvor svojho vedomia´.

Na záver asi toľko – šťastný ten, kto pochopí, že nie je cieľ, je len cesta.

Múdry ten, kto prostriedky na tejto ceste berie len ako pomoc, nie ako riešenie.

Spokojný ten, kto sa vyberie tadiaľ, kadiaľ ešte nešiel nikto pred ním ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?