reklama

Matky vzpieračky

Máte doma malé bábätko a jeho mamička ho nosila v brušku 9 mesiacov? Údajne to tak robia aj iné matky a 9 mesiacov je plus mínus doba, s ktorou treba rátať, keď sa chcete dočkať potomka. Za ten čas bábätko rastie, naberá na sile, vyvíja sa, aby po opustení bezpečného lona mohlo pokračovať v samostatnej existencii. Mamička sa vyvíja tiež – stáva sa totižto matkou, mení sa jej hormonálny systém, zaokrúhľuje sa, opeknieva a drvivá väčšina aj priberá na hmotnosti, čo je prirodzený jav sprevádzajúci každý zázrak zrodenia života.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Mamičku začnú bolieť kríže. Je to prirodzené, napokon tých cca 15-20 kg navyše dá zabrať najmä driekovej chrbtici. Stretol som sa vo svojej praxi aj s extrémom – jedna mamička pribrala počas tehotenstva 46 kg a to mala pôvodne len 52 kg, takže takmer zdvojnásobila svoju hmotnosť. Jej chrbtici sa to ale vôbec nepáčilo a preto ma vyhľadala tak, ako aj ďalšie mamičky. Do týchto pocitov sa dokážem trochu vcítiť, niesol som si ix rokov životom dosť veľkú nadváhu a mojim krížom sa to tiež nepáčilo. Lenže mamičky sú na tom horšie, pretože priberú rapídne v priebehu pár mesiacov a pôrodom ich problémy s krížami obvykle nekončia, skôr pokračujú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zohnúť sa tristokrát za deň k dieťaťu do postieľky alebo do kočíka a robiť v predklone všetky tie bohumilé činnosti, ktoré bábätko vyžaduje, je veľa aj na závodného vzpierača. Veď posúďte sami: dieťa treba pohladiť/prebaliť/utíšiť/uložiť/otočiť na bok/obliecť/vyzliecť/prezliecť/...atď. a v neposlednom rade zdvihnúť a nosiť/hojdať/kojiť/...atď. prípadne v noci s ním 4 hodiny tancovať, to keď, ako je medzi bábätkami občas dobrým zvykom, odmieta späť. Väčšina týchto činností preťažuje driekovú chrbticu a ja sa nedivím, že mávam pravidelne na masérskom stole nejakú čerstvú matku.

Jej chrbtica je subjektívne v horšom stave, ako chrbtica vzpierača. A zo to môže do veľkej miery manipulácia s bremenami. Kým vzpierač sa môže k činke postaviť s pokrčenými nohami a chrbtom v neutrálnej, čiže najvhodnejšej polohe, matka túto možnosť väčšinou nemá, bráni jej konštrukcia postieľky alebo kočíku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tak sa matky k deťom ohýbajú bez ohľadu na bolesť, ako im velí materinský pud, premáhajú si driek, ktorý už aj počas tehotenstva dostal riadne zabrať a ich problémy sa stupňujú. Väčšina z nich však radšej zatne zuby a chvalabohu nesiahne po tabletke, ktorá nič nerieši. A ticho trpí ... Niektoré matky si uvedomujú súvis medzi aktuálnou životnou záťažou a vlastnými bolesťami a hľadajú vykúpenie v cvičení. A obvykle nachádzajú, v podobe jednoduchých spinálnych rotácií, hyperextenzií alebo len takého obyčajného naťahovania sa na podlahe v krátkych prestávkach medzi tým miliónom činností, ktoré treba doma vykonať pomimo starostlivosti o bábätko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Šmykové napätia, ktoré v drieku pôsobia pri manipulácii so záťažou v predklone napomáhajú vysúvaniu platničiek, tie dráždia nervové korene a výsledkom je intenzívna bolesť. Predklon takisto ovplyvňuje stabilitu driekovej lordózy a napríklad pokus o narovnanie sa občas pripomína tektonický pohyb kontinentov, pretože sa d e j e v e ľ m i p o m a l y. A ani po narovnaní sa nedôjde k razantnej úľave.

Nezávidím vám dievčence.

Byť matkou je úžasné, ale náročné.

Je to skrátka na medailu.

Roland Habara

Roland Habara

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  1x

www.masaznaterapia.sk - odstraňovanie bolestí chrbta, odblokovanie a uvoľňovanie chrbticewww.facebook.com/masaznaterapia Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu