Ďalší koniec sveta na dohľad?

Autor: Roland Habara | 12.3.2015 o 8:00 | (upravené 12.3.2015 o 8:50) Karma článku: 6,91 | Prečítané:  2105x

Všimli ste si to? Už pekne dlho sa neobjavila nejaká zaručená informácia o konci sveta a to je podľa mňa vrcholne podozrivé. Dokonca aj na najväčšej sociálnej sieti je momentálne pokoj a jediné, čo ňou pravidelne poletuje, sú fotky uvrešťaných zvieratiek a opustených detičiek. Alebo naopak?

To je jedno. Podstatné je, že od 21.12.2012 je takmer hrobové ticho. Jediné, čo tak trochu evokuje ďalší zánik zeme, sú proroctvá jasnovidky Vangy, ktoré tvrdia, že bude tretia svetová vojna, ale vraj to prežijeme. Ako každé proroctvá, aj tie jej sú pomerne vágne a z opisu by sa dali pri troche fantázie vyrobiť aspoň tri ďalšie hollywoodske blockbustery, za predpokladu, že si filmové štúdiá nájdu rovnakých fachmanov scenáristov a režisérov, ako to bolo v prípade spektakulárneho príbehu 2012, kde bolo už od prvých chvíľ jasné, že celý tím, vrátane producentov, frčí na niečom veľmi kvalitnom, zrejme na geneticky modifikovanom matroši vyššej halucinogénnej triedy.

Tieto konce sveta majú niečo spoločné – žiadny z nich sa nakoniec neuskutočnil, čo je v prípade takej dôležitej udalosti takpovediac drobný lapsus. Asi ako keď sa vyberiete cez pol sveta na deflympiádu a po príchode do pupku Európy zistíte, že jediným vašim športovým výkonom bude znechutená grimasa.

Na roku 2012 ma najviac štvalo to, že nebolo nič, ani len drobný výpadok elektriky a to som sa v kútiku duše tešil na cesty z mesta upchaté utečencami, ktorý nevedia KAM utekajú, ale vedia ODKIAĽ.

Inak toto ma na katastrofických filmoch fascinuje – priemerná americká rodinka na drahom aute si to šinie spolu s inými rodinami preč z mesta a keby ste sa ich opýtali kam idú, tak sa zmôžu na nejaké to jachtanie v zmysle evéj fróm hír a rukou neurčito mávnu za seba, kde je kolóna asi tisíc áut, teda aspoň to tak vyzerá, vďaka moderným trikom šetriacim čas a napríklad aj vozovku.

Možné je však aj to, že koniec sveta sa neodvratne blíži, ale vlády to taja. Utajovanie bude asi jedinou normálnou schopnosťou každej vlády, keďže sa to doteraz neprevalilo, a jedinou preto, že vo všetkých ostatných schopnostiach je každá vláda úplne mimo. Tá naša by dokonca vystúpila na pomyselný piedestál, nebyť toho, že ani toto by asi nezvládla. Ako správny konzument konšpiračných teórií musím však smutne skonštatovať, že popri chemtrails, 11/9 a Elvis žije!, je koniec sveta predsa len asi menej zaujímavá téma.

Ale nehádžme flintu do žita. Ešte je tu stará známa dvojica júesej a raša. Pre jazykovo menej zdatných, jedny sú tí dobrí a a tí druhí tí zlí. Že ktorí sú ktorí? Ani pánoh nevie. Ako decká sme s bratrancom pozerávali filmy o druhej svetovej (lebo vtedy sa nič iné netočilo, teda okrem Raťafáka plachtu a Zlatej brány) a hneď sme vedeli, že toto sú „naši“ a toto „nemci“ a strašne dobre nám robilo, keď trojčlenná brigáda uvedomelých slovenských partizánov rozmašírovala na kašu polovicu pluku po zuby ozbrojených esesákov. Holt, detské duše intuitívne rozoznajú dobro od zla, bez ohľadu na to, ako veľmi je detská duša odmalička programovaná propagandou.

Tak dnes tu opäť máme dva tábory a vzhľadom na dobu postihnutú informačnými technológiami, dostávame k nim úplne protichodné informácie. Časť mojich priateľov na FB zdieľa články dokazujúce, že za všetko môže raša a druhá časť zasa svedomito zdieľa články, že júesej a pridáva k nim statusy ako „Tak sa pozrite vy zaslepenci, že nemáte pravdu“ a keby sa dalo, tak k tomu pripoja aj výhražné búchanie do hrude ´jasomnajsilnejšiaopicahuhhuhamampravduhuhhuh´.

Priznám sa, neviem komu a čomu mám veriť. Na Majdane som nebol a aby som pravdu povedal, ani som nevedel, že niečo také existuje. Z Ukrajiny poznám len Užhorod a vodku a na tú zasa nedám dopustiť a verím, že ani ona na mňa.

Jedno viem však isto, keď sa tak pozriem do histórie. Najkrvavejšie konflikty, pri ktorých zahynuli milióny ľudí boli uskutočnené ... ľuďmi. Tými  ľuďmi, ktorí sa nechali zmanipulovať v mene čohosi. Od náboženského čohosi až po politické čosi. Hitler, Stalin, Obama ani Putin by nič nezmohli, keby sme im to my nedovolili svojou manipulovateľnosťou. Deň čo deň sme kŕmení propagandou a mne je úplne fuk, či je pravdivá alebo nie. Čo ma však desí je fakt, že kope ľudí to fuk nie je a nechávajú sa vťahovať do rovnakej hry, aká sa na tejto planéte opakuje so železnou pravidelnosťou.

Neviem, kde je pravda, na akej strane, v konfliktoch, ktoré sa dnes odohrávajú na Ukrajine, v Izraeli, v Iraku a na ďalších miestach. Podľa mňa, „pravda“ je v rukách toho, kto drží palec na médiách.

Celý tento náš systém stojí na viere. Veríme médiám, že to, čo nám prezentujú je pravda. Veríme, že farebné papieriky majú nejakú hodnotu. Veríme, že polícia, armáda, vláda majú reálnu výkonnú moc.

A podľa našej viery sa nám deje.

Nenechajme sa vtiahnuť do hry, ktorá má na konci sveta jediného spokojného – majstra s kosou ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?