Prečo lieky neúčinkujú pri bolestiach chrbtice

Autor: Roland Habara | 22.10.2015 o 8:10 | Karma článku: 6,33 | Prečítané:  2183x

Vykĺbili ste si niekedy rameno? Nie? Tak to vám gratulujemJ Okrem toho, že to bolí ako čert, treba rátať aj s pekne dlhou rekonvalescenciou.  

Keď dôjde k takejto náročnej traume, je zaužívaný obvyklý postup:

 • Repozícia ramena
 • Subluxovaná ramenná hlavica sa reponuje do kĺbnej jamky

 • Analgetická liečba + kľudový režim
 • Postihnutý dostáva prevažne lieky tlmiace bolesť a má dodržiavať kľudový režim

 • Rehabilitácia
 • Postihnutý cvičí jednoduché cviky na uvoľnenie a posilnenie

  Samozrejme, tento zjednodušený postup sa vzťahuje na nekomplikované prípady, kedy je možné bez operácie vykonať potrebné kroky na obnovenie funkcie kĺbu. Berte ho prosím len ako základnú schému pre ďalšie pochopenie súvislostí.

  Všimnite si jednu zaujímavú vec – liečba medikamentami nastupuje až po mechanickom napravení ramenného kĺbu. Zapamätajte si túto skutočnosť, je veľmi dôležitá, úplne logická a správna a ešte sa k nej vrátime.

  Teraz poďme k chrbtici. Seklo vás niekedy? Nech zdvihne ruku ten, koho nikdy neseklo, budeme mať jednoduchšie počítanie :)

  Chrbtica a ruka majú niečo spoločné a to kĺby. Ruka ich má niekoľko, chrbtica dokonca oveľa viac. Kto to nevedel, ten si doštuduje anatómiu. Áno, chrbtica má kĺby a sú nimi pospájané stavce.

  Stavba chrbticových kĺbov je síce odlišná od povedzme ramenných kĺbov, napriek tomu, ide stále o kĺb. Zatiaľ čo ramenný kĺb je guľovitý (hlavica+jamka), medzistavcové spojenie je zabezpečené kĺbami fazetovými (fazeta=plôška). Čiže dva priľahlé stavce sú spojené cez dva fazetové kĺby, cez dve plôšky. Konštrukcia fazetového kĺbu je pomerne jednoduchá a na jednej strane umožňuje mierny pohyb chrbtice, na strane druhe fazetové kĺby slúžia aj ako fixátory chrbtice. Bránia voľnému pohybu stavcov a tak eliminujú možné traumy.

  Aj u fazetových kĺbov dochádza k luxáciám. Najmä v zahraničnej literatúre sa stretnete s pojmom ako „facet joint subluxation“, v preklade podvrtnutie fazetového kĺbu. Je to jeden z dôvodov toho, že vás ľudovo povedané sekne.

  Takže máme tu podvrtnutý fazetový kĺb, máme roztlačenú platničku, iritovaný nerv a máme seknutého pacienta.

  Postihnutý vyhľadá pomoc. Keď dôjde k takejto náročnej traume, je zaužívaný obvyklý postup:

 • Analgetická liečba + kľudový režim
 • Postihnutý dostáva prevažne lieky tlmiace bolesť a má dodržiavať kľudový režim

 • Rehabilitácia
 • Postihnutý cvičí jednoduché cviky na uvoľnenie a posilnenie

   

  Všimli ste si niečo? SPRÁVNE, zmizlo nám A, najdôležitejšia časť postupu! Teraz použijem analógiu – je to ako keby ste s vykĺbeným ramenom jedli lieky a cvičili. Čo by sa stalo? Nemusíme odpovedať, však?

  Bohužiaľ, toto sa bežne deje. Subluxácie fazetových kĺbov chrbtice sa riešia spôsobom B a C a úplne sa ignoruje fakt, že je tu aj nejaké A. A to kľúčové. Kým nie je kĺb v normálnom postavení, nebudú ani nadväzujúce časti tela fungovať normálne. O bolesti nehovoriac.

  Stav postihnutej časti tela sa obvykle zhoršuje. To, ako rýchlo a traumaticky, záleží od dispozícií tela. Nezriedka je proces sprevádzaný zápalmi, ktoré ešte viac komplikujú situáciu a zhoršujú už tak výrazné bolesti. Od vypuknutia problému až po povedzme magnetickú rezonanciu veľakrát uplynú mesiace. Vtedy je už telo v takom stave, že je zrelé skôr na operačný zásah, ako na konzervatívnu liečbu.

  A mne je to úprimne ľúto ...

  Nezatracujte prosím lieky, určite majú svoje miesto v terapii. Účinné látky obsiahnuté v liečivách tlmia bolesť, pôsobia protizápalovo a podporujú tak telo v jeho regenerácii. Na prvý pohľad sa však obvykle zdá, že lieky pri chrbticiach nepomáhajú, ale nie je to tak. Pomáhajú, len sa musí urobiť to dôležité „A“, ktoré nám počas histórie vypadlo z terapeutického postupu.

  Pomáha aj rehabilitácia, len si treba uvedomiť, že cvičiť, metaforicky povedané s vykĺbeným ramenom, má skôr devastačné účinky. Aj rehabilitácii by malo predchádzať „A“ a ja osobne si myslím, že cvičenie je v dlhodobom horizonte dokonca to dôležitejšie.

  Prajem vám, aby ste našli niekoho, kto vám v prípade potreby to „A“ zabezpečí :)

  Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
  Pridaj k obľúbeným

  Hlavné správy

  PLUS

  Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

  Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

  PLUS

  V kráľovstve polievok sa držková nevarí

  Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

  KULTÚRA

  Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

  Film Únos je prázdinovou zábavou.


  Už ste čítali?